SDA Conference 10k


 

Overcast with the threat of rain greeted the runners/walker for this morning’s SDA Conference 10k. The race started on Walkers Road (near Websters) and headed South turning left at the end to South Sound Road. Continuing to the end and turning left to Old Crewe Road and passing half-way (5k) which was marked by timing panels giving mid-way splits. At the end of Old Crewe Road turn left on to Linford Pierson By-Pass and continue to the end, turning right on Bobby Thompson Way and then left at the traffic Lights to Smith Road, which was followed until the finish line at SDA.

Walkers wearing red bibs set off just after 6am whilst it was still dark, with the runners (in green bibs) starting promptly at 6.30am. In the walk it was Keeble Knight who stormed off in front reaching the mid-point in 33:13. Lennox Dennis was next passed in 37:48 with Lyndon Nelson a minute behind in 38:54. The first lady to reach 5k was Icylin Kerr in 39:01. Ann Frater was next in 40:57 and closely followed by Patricia Blake just 5 seconds behind. These remained the positions at the finish line for top three male and female walkers.

In the running race it was Gregly Gayle that reach 5k in 18:31 and closely followed by Abraham Whittaker in 18:36. Wyatt Bodden was third runner through in 19:14. The first female was Maria Leonce in 28:01. Angeline Li-Liang next in 29:15then Caroline Reid in 32:39. The battle at the front was competitive and Gregley remained ahead winning in 37:19 with Abraham 9 seconds behind. Wyatt came home in third spot in 39:32. There was no change in the order of ladies which had Maria winning, Angeline second and Caroline third.

Meanwhile there were three shorter kiddies races. In Race 1 it was Shanaya Amador who was the quickest girl and Kylen McLean the fastest boy. Kiddies race 2 was between two girls with Zelecia Ewart winning ahead of Trianna Richards. Kiddies Race 3 had Reynaldo Godoy the winning boy with Martine McKenzie the first girl. Well done to the 20 youngsters who entered these races.

Thanks to Merle Answer-Watkins and her team of volunteers from SDA for organizing the annual run/walk.

 

Place Bib Name Sex Age Group AG Rank 1st 5k Split 2nd 5k split Time Club
SDA Conference 10k Walkers
1. 96 Keeble Knight m Male 41-50 1 33:13,6 35:21,9 1:08:35.61  
2. 75 Lennox Dennis m Male 51+ 1 37:48,3 37:53,2 1:15:41.56  
3. 930 Lyndon Nelson m Male 51+ 2 38:54,8 37:25,2 1:16:20.11  
4. 72 Jeffrey Gonzales m Male 41-50 2 39:25,9 39:45,8 1:19:11.88  
5. 71 Icylin Kerr w Female 51+ 1 39:01,0 41:54,2 1:20:55.27  
6. 86 Donielo Moore m Male 51+ 3 40:12,6 41:19,7 1:21:32.39  
7. 91 Ann Frater w Female 41-50 1 40:57,9 42:39,9 1:23:37.96  
8. 79 Patrica Blake w Female 41-50 2 41:02,2 42:40,8 1:23:43.10  
9. 93 Romero Nasmyth m Male 51+ 4     1:25:44.47  
10. 76 Valerie King w Female 51+ 2 42:46,3 43:52,8 1:26:39.16  
11. 77 Fenslie Smith m Male 31-40 1 41:35,1 45:04,1 1:26:39.31  
12. 89 tanya Jackson w Female 41-50 3 43:02,9 44:21,2 1:27:24.19  
13. 932 Omar Marsh m Male 31-40 2 43:39,2 43:52,7 1:27:31.90  
14. 80 Lizan Ebanks w Female 51+ 3 43:49,0 45:03,9 1:28:53.02  
15. 82 Sandra Valiente w Female 51+ 4 44:31,8 44:49,6 1:29:21.53  
16. 98 kem-ann Benjamin-Campbell w Female 41-50 4 47:10,1 43:51,8 1:31:02.03  
17. 92 Doreen Hinds w Female 41-50 5 45:45,0 47:30,2 1:33:15.32  
18. 1099 Cira Olmo w Female 41-50 6 47:51,6 45:49,8 1:33:41.47  
19. 936 Nicole Durrant-Thompson w Female 41-50 7 48:46,5 46:07,8 1:34:54.44  
20. 935 Anthony Thompson m Male 51+ 5 48:47,6 46:07,4 1:34:55.13  
21. 928 Efren Fajardo m Male 21-30 1 47:35,7 47:38,1 1:35:13.90  
22. 78 Kim Miller w Female 51+ 5 47:41,1 47:49,4 1:35:30.58  
23. 933 Marcia James-Smith w Female 51+ 6 49:26,7 48:52,9 1:38:19.70  
24. 99 Sashoye Brown w Female 31-40 1 49:29,4 48:50,5 1:38:19.95  
25. 97 Anderson Taylor m Male 41-50 3 48:11,4 50:38,9 1:38:50.34  
26. 94 Tevin Taylor m Male 12 and under 1 48:14,1 50:36,3 1:38:50.47  
27. 84 Adelina Reyes w Female 51+ 7 49:38,8 50:06,6 1:39:45.56  
28. 927 Michelle Ebanks-Barnes w Female 41-50 8 51:17,3 49:18,2 1:40:35.61  
29. 87 Shakina Edwards w Female 21-30 1 54:11,5 52:02,4 1:46:14.03  
30. 931 Dorrett Francis-Melbourne w Female 51+ 8 50:43,1 56:17,6 1:47:00.75  
31. 934 Carlos Grant m Male 51+ 6 50:45,0 56:16,0 1:47:01.05  
32. 74 Melissa King w Female 31-40 2 51:37,7 56:11,5 1:47:49.23  
33. 929 Juvi-Anna Clemente w Female 21-30 2 53:56,7 54:55,2 1:48:52.02  
34. 73 Arish Plaza w Female 31-40 3 53:56,7 54:56,6 1:48:53.43  
35. 81 Jennifer Siblal w Female 51+ 9 51:05,6 58:33,6 1:49:39.29  
36. 95 Tracy-Ann Taylor w Female 41-50 9 53:19,7 57:37,2 1:50:57.02  
37. 83 Olga Juarez w Female 51+ 10 58:30,0 62:37,0 2:01:07.10  
38. 85 Merna Duarte w Female 41-50 10 58:24,1 62:42,9 2:01:07.15  
39. 100 Claudette Robinson w Female 51+ 11 79:10,4 71:49,5 2:30:59.99  
40. 90 Mercedes Scott w Female 51+ 12 79:13,1 71:47,2 2:31:00.37  
SDA Conference 10k Runners
1. 126 Gregley Gayle m Male 31-40 1 18:31,7 18:47,7 37:19.45  
2. 172 Abraham Whittaker m Male 21-30 1 18:36,1 18:52,1 37:28.31 345AC
3. 201 Wyatt Bodden m Male 13-20 1 19:14,3 20:18,0 39:32.40  345AC
4. 164 Toby Bowles m Male 31-40 2 22:01,1 21:36,2 43:37.32  
5. 127 Paul Williams m Male 51+ 1 23:29,0 23:57,5 47:26.59  
6. 129 Trevor Jones m Male 41-50 1 22:39,3 26:23,0 49:02.31  
7. 137 Martin Davies m Male 41-50 2 25:20,6 25:15,5 50:36.25  
8. 183 Almond Luke m Male 31-40 3 25:24,3 25:51,2 51:15.69  
9. 167 Nicardo Standbury m Male 41-50 3 25:15,8 31:06,0 56:21.87  
10. 177 Shane Stevenson m Male 41-50 4 26:41,6 30:22,5 57:04.23  
11. 139 Elvis Cross m Male 31-40 4 27:59,0 29:45,6 57:44.76  
12. 174 Raul Funas m Male 41-50 5 28:36,3 29:30,6 58:07.04  
13. 205 Maria Leonce w Female 51+ 1 28:01,3 30:24,8 58:26.13  
14. 128 Roger Davies m Male 51+ 2 31:44,0 30:00,8 1:01:44.92  
15. 179 Angeline Li-laing w Female 41-50 1 29:15,1 33:39,6 1:02:54.79  
16. 176 Emmet Wilkinson m Male 21-30 2 28:27,8 34:37,4 1:03:05.24  
17. 207 Carlon Nyack m Male 21-30 3 29:03,5 34:32,9 1:03:36.56  
18. 138 Edgar Bennett m Male 31-40 5 30:31,1 33:26,3 1:03:57.45  
19. 163 Caroline Reid w Female 41-50 2 32:39,0 31:55,0 1:04:34.07  
20. 132 Pedro Calzado m Male 51+ 3 30:13,3 35:12,4 1:05:25.76  
21. 169 Christian Semilla m Male 31-40 6 31:56,6 33:57,4 1:05:54.11  
22. 203 Christianette Amido w Female 31-40 1 30:59,4 35:08,5 1:06:07.96  
23. 170 Melbourne Williams m Male 51+ 4 33:21,9 37:16,4 1:10:38.40  
24. 134 Ceila Hydes w Female 41-50 3 35:00,2 35:54,2 1:10:54.46  
25. 162 Nathally Girvan w Female 31-40 2 35:29,3 39:04,8 1:14:34.19  
26. 133 Sammy Calzado m Male 21-30 4 33:27,8 41:08,1 1:14:36.05  
27. 171 Osiris Shibli w Female 41-50 4 36:45,7 38:09,4 1:14:55.18  
28. 159 Percy Godoy m Male 41-50 6 35:41,8 39:21,2 1:15:03.14  
29. 181 Franklyn Grant m Male 51+ 5 38:57,4 39:37,7 1:18:35.16  
30. 156 Rowena Amos-Willis w Female 51+ 2 38:35,6 40:11,2 1:18:46.95  
31. 165 Gloria Reid-Mowatt w Female 51+ 3 38:39,2 40:23,8 1:19:03.12  
32. 204 Sarah Godfrey w Female 51+ 4 38:29,3 41:08,8 1:19:38.20 345AC
33. 135 Martinez McKenzie m Male 13-20 2 29:39,4 54:20,2 1:23:59.70  
34. 182 Francisco Grant m Male 21-30 5 38:40,0 47:35,8 1:26:15.82  
35. 173 Ramon Martinez m Male 51+ 6 42:12,3 44:07,5 1:26:19.90  
36. 208 Heidi Ordaz-Nyack w Female 21-30 1 43:06,1 45:11,3 1:28:17.53  
37. 158 Cluie Desouea m Male 51+ 7 42:11,8 46:10,1 1:28:22.00  
38. 131 Edward Hakim m Male 12 and under 1 46:00,0 50:16,5 1:36:16.57  
39. 130 Nitza Hakim w Female 31-40 3 46:00,8 50:16,5 1:36:17.43  
40. 157 Jennifer Desouea w Female 51+ 5 46:10,9 56:19,3 1:42:30.29  

 

Kiddies Race 1
Place Bib Name Sex Age Group AG Rank Time
1. 937 Shanaya Amador w Female 12 and under 1 07:17.90
2. 168 Roxandy Giscombe w Female 12 and under 2 07:43.03
3. 938 Kylen McLean m Male 12 and under 1 07:47.11
4. 140 Caleb Colley m Male 12 and under 2 08:21.01
5. 117 Mariah King w Female 12 and under 3 09:24.24
6. 161 Joseph Smith m Male 12 and under 3 09:24.36
7. 175 Javier March m Male 12 and under 4 11:22.89
8. 160 David Smith m Male 12 and under 5 11:33.54
9. 184 Omari Marsh m Male 12 and under 6 12:01.10
10. 939 Kenardenio Henry m Male 12 and under 7 12:01.15
Kiddies Race 2
1. 941 Zelecia Ewart w Female 12 and under 1 03:57.64
2. 940 Trianna Richards w Female 12 and under 2 04:36.35
Kiddies Race 3
1. 155 Reynaldo Godoy m Male 12 and under 1 08:38.39
2. 206 Mikael Hall m Male 12 and under 2 10:48.65
3. 136 Martine McKenzie w Female 12 and under 1 12:31.77
4. 166 Jared Morgan m Male 12 and under 3 12:32.10

Event Details


Nov 17, 2019

06.00 hours hrs

10km

Walkers Road

Road

Road Race

Location - Walkers Road


Address:
  • Walkers Road
  • George Town
  • Cayman Islands