SDA Conference 10k 2018


Perfect conditions for good times this morning for the Seventh Day Adventists' annual Conference 10k run / walk with a cool breeze and a cloud blanket keeping the temperatures lower, which is type of good news one is hoping for when preparing to race hard for upwards of 40 minutes.

The route starts on Walkers Road near Windamere Street with walkers and runners heading up Walkers Road and turn left to South Sound and head towards the East. Turning left on to Old Crewe Road and left again on to the Linford Pierson By-Pass [note we placed an extra antenna to capture those passing as they go on to the By-Pass]. To the end of the By-Pass, turning right on to Bobby Thompson and left at the lights to Smith Road and follow all the way to the SDA Conference Centre.

A little confusion at the start with many not having their numbers but once issued the walkers were on their way at 6.20am with the runners starting at 6.30am. In the run, a group of Cayman's good distance runners formed a pack at the front with Levi Superville, Marius Acker, Gregley Gayle, Abraham Whittaker and Victor Magalhaes setting a decent pace as they pulled away from the rest. Soon after the veteran Marius Acker pushed the pace with Victor Magalhaes in tow and after 3k it was Levi who started feeling the pace and dropped back a little. The runners pulled further away along South Sound as Gregley Gayle took his place at the front and by the turn onto the By-Pass, Gregley had a 10 second lead over Marius and Victor with Abraham 5 seconds further adrift. The top four continued hard and fast down the By-Pass with Marius trying to chase after Gregley and putting a bit of space between him and Victor but not closing on Gregley.at the finish Gregley had held off any challenges and finished with a super time of 37:28, with Marius also running a good time 37:58 for second. Victor was third in 38:16 and Abraham also run under the 40 minutes so well do to these guys.

In the ladies run, Ava Hider was just getting off the bus as the race started and gave everyone a 25 second head start. She is clearly running with confidence, but that is just showing off! By the split antenna Ava had caught all female runners and was just ahead of Jennifer Coleman who was holding second spot ahead of Emily Harrison. The positions stayed this way until the end with the ladies earning the top three spots.

Well done to Merle Answer-Watkins and the team at SDA for organising this event, and thank you to all those who volunteered to help in one way or another, from the catering, water stations or marshaling. 

SDA Conference 2018 Results
10k Runners
Place Bib Name m/f Age Group AG Rank 5.8k Split 4.2k split Time Club
1. 221 Gregley Gayle m Male 31-40 1 20:27,6 17:01,0 37:28.66  
2. 187 Marius Acker m Male 41-50 1 20:36,0 17:22,6 37:58.68 345 AC
3. 190 Victor Magalhaes m Male 13-20 1 20:37,3 17:39,4 38:16.77 345 AC
4. 105 Abraham Whittaker m Male 21-30 1 20:42,4 18:46,0 39:28.43 345 AC
5. 121 Colm Dawson m Male 31-40 2 24:16,9 20:21,0 44:38.02  
6. 118 Paul Williams m Male 51+ 1 24:50,1 21:44,5 46:34.68 345 AC
7. 195 Wyatt Bodden m Male 13-20 2 24:42,5 21:56,5 46:39.09 345 AC
8. 189 Levi Superville m Male 13-20 3 22:41,4 24:00,7 46:42.18 345 AC
9. 111 Gavin Grey m Male 41-50 2 24:50,8 21:55,6 46:46.47  
10. 219 Aaron Bernardo m Male 31-40 3 25:54,5 22:03,0 47:57.61  
11. 246 Ava Hider f Female 13-20 1 26:37,0 21:59,1 48:36.27 345 AC
12. 229 Marco Miranda m Male 31-40 4 26:21,0 22:58,9 49:20.01 345 AC
13. 247 Jennifer Coleman f Female 41-50 1 27:22,1 22:19,1 49:41.33  
14. 104 Martin Davies m Male 41-50 3 26:25,2 23:17,1 49:42.38  
15. 112 Cornelis Gouws m Male 41-50 4 27:14,3 23:31,4 50:45.87  
16. 225 Steve Durksen m Male 51+ 2 27:52,2 24:51,8 52:44.07  
17. 213 Emily Harrison f Female 41-50 2 28:23,7 25:29,5 53:53.29  
18. 218 Aaron Brown m Male 41-50 5 27:52,7 27:49,9 55:42.69  
19. 249 David Cohan m Male 31-40 5 29:09,9 26:32,8 55:42.81  
20. 222 Danielle Bailey f Female 13-20 2 29:34,3 26:30,8 56:05.18  
21. 193 Rhegis Danan m Male 31-40 6 30:45,7 25:35,9 56:21.73  
22. 224 Hugh Ellis m Male 41-50 6 30:16,8 26:48,5 57:05.39  
23. 124 Daniel Cardenas m Male 51+ 3 32:36,1 28:29,0 1:01:05.20  
24. 103 Roger Davies m Male 51+ 4 33:39,0 27:32,7 1:01:11.76 Hash House
25. 250 Ferdinand Zingwiro m Male 21-30 2 31:09,7 32:24,3 1:03:34.05  
26. 188 Gary Redfern m Male 41-50 7 33:34,2 30:12,4 1:03:46.71 Hash
27. 123 Paul Colzado m Male 51+ 5 33:10,0 31:23,9 1:04:33.97  
28. 108 Owen Knight m Male 31-40 7 33:00,5 31:45,3 1:04:45.95  
29. 227 Jelani Hall m Male 13-20 4 30:51,4 34:46,8 1:05:38.29  
30. 122 Joel Beltran m Male 13-20 5 35:38,8 30:37,5 1:06:16.44  
31. 186 Sami Peene f Female 13-20 3 32:40,4 33:58,7 1:06:39.15 345 AC
32. 191 Christianette Amido f Female 31-40 1 33:10,3 34:14,6 1:07:25.04  
33. 114 Melbourne Williams m Male 51+ 6 33:40,0 33:50,2 1:07:30.28  
34. 220 Conception McCoy f Female 51+ 1 36:14,1 31:43,6 1:07:57.73  
35. 194 Esther Forbes f Female 31-40 2 36:23,8 32:08,4 1:08:32.34  
36. 212 Charlie Nixon m Male 13-20 6 36:17,5 33:28,0 1:09:45.59  
37. 196 Colindra Rodencka f Female 13-20 4 39:47,4 29:58,6 1:09:46.07  
38. 210 Marvin Gordon m Male 31-40 8 37:16,9 32:53,0 1:10:10.01  
39. 228 Rohan Giscombe m Male 12 and under 1 35:32,9 35:25,3 1:10:58.26  
40. 199 Jonathan Woods m Male 13-20 7     1:16:02.92  
41. 198 Alan Cubas m Male 13-20 8     1:16:04.35  
42. 197 Jhanna Williams f Female 13-20 5 40:29,7 35:46,3 1:16:16.04  
43. 217 KC Gordon f Female 13-20 6 40:31,4 36:43,5 1:17:15.00  
44. 110 Antonette Lyons f Female 31-40 3 42:16,2 35:17,1 1:17:33.38  
45. 209 Natalie Dyke f Female 31-40 4 40:32,9 40:07,6 1:20:40.67  
46. 244 Franklin Grant m Male 51+ 7 42:28,8 39:34,2 1:22:03.09  
47. 192 Donato Amido m Male 51+ 8 43:27,3 38:40,9 1:22:08.37  
48. 50 Hemming Danielle f Female 21-30 1 46:51,5 40:34,8 1:27:26.32  
49. 215 Kai Mowatt f Female 31-40 5 46:05,5 45:24,9 1:31:30.52  
50. 214 Omar Marsh m Male 31-40 9 46:27,9 45:02,5 1:31:30.52  
51. 226 Neheni camacho m Male 31-40 10 45:09,8 46:35,2 1:31:45.11  
52. 245 Roxy Giscombe f Female 12 and under 1 53:02,7 42:19,3 1:35:22.09  
53. 109 Jolen Whyte f Female 31-40 6 53:01,1 52:31,2 1:45:32.49  
54. 211 James Geary m Male 21-30 3 57:13,2 52:09,8 1:49:23.18  
55. 216 Annakey Miller f Female 21-30 2 64:42,9 48:25,2 1:53:08.24  
56. 223 Florence Solomon f Female 51+ 2 61:37,4 53:35,4 1:55:12.88  
SDA Conference 10k Walkers
Place Bib Name m/f Age Group AG Rank 5.85k Split 4.15k split Time
1. 13 Keevle Knight m Male 41-50 1 36:11,6 32:04,5 1:08:16.11
2. 7 Devon Giscombe m Male 41-50 2 37:29,8 32:15,0 1:09:44.91
3. 14 Dr. Kenrick Webster m Male 51+ 1 38:46,3 31:40,0 1:10:26.43
4. 15 Christopher Ewort m Male 41-50 3 39:10,4 36:03,2 1:15:13.74
5. 6 Lennox Dennis m Male 51+ 2 40:22,6 35:19,5 1:15:42.18
6. 42 Jeffrey Gonzales m Male 31-40 1 40:39,5 35:22,4 1:16:01.95
7. 43 Lyndon Nelson m Male 51+ 3 43:19,5 35:36,9 1:18:56.51
8. 3 Fenslie Smith m Male 41-50 4 42:56,7 37:16,4 1:20:13.23
9. 2 Icoln Kerr f Female 51+ 1 42:50,3 37:31,2 1:20:21.62
10. 115 Donna McDougal f Female 51+ 2 43:40,4 39:44,1 1:23:24.68
11. 48 Patricia Blake f Female 41-50 1 44:50,5 40:47,4 1:25:37.99
12. 125 Kirk Sutherland m Male 41-50 5 50:16,1 36:45,3 1:27:01.49
13. 12 Thelma Barnes f Female 31-40 1 46:19,2 40:54,1 1:27:13.41
14. 1 Ranolph Scott m Male 51+ 4 47:24,5 40:59,3 1:28:23.90
15. 11 Carl Barnes m Male 51+ 5 47:54,9 40:59,0 1:28:54.03
16. 47 Kem-Ann Campbell f Female 41-50 2 49:22,6 40:06,3 1:29:28.91
17. 31 Audrey Morgan f Female 51+ 3 49:17,7 40:56,3 1:30:14.17
18. 116 Sandra Williams f Female 51+ 4 49:18,8 40:57,1 1:30:16.05
19. 46 Marcia Smith f Female 51+ 5 50:16,3 42:05,1 1:32:21.43
20. 4 Christopher Ewort m Male 41-50 6 50:18,3 42:03,2 1:32:21.56
21. 119 Beatrice Gayle f Female 41-50 3 54:03,7 39:07,8 1:33:11.62
22. 8 Robert Swaby m Male 41-50 7 50:50,6 44:43,2 1:35:33.90
23. 40 Rhenez Fajardo m Male 21-30 1 51:33,3 44:39,2 1:36:12.65
24. 113 Johanna Vermaak f Female 31-40 2 52:23,0 44:43,0 1:37:06.19
25. 41 Bianca Cruz f Female 21-30 1 52:38,6 45:17,1 1:37:55.85
26. 5 Doreen Chinds f Female 51+ 6 51:19,1 47:09,6 1:38:28.83
27. 10 Mario Galloway m Male 41-50 8     1:40:00.67
28. 9 Beatrice Gayle f Female 41-50 4 54:11,6 45:49,1 1:40:00.76
29. 49 Daisy Galindo f Female 51+ 7 56:26,6 43:52,2 1:40:18.91
30. 44 Janette Henry f Female 41-50 5 53:59,7 46:37,8 1:40:37.63
31. 21 Selina Giscombe f Female 41-50 6 54:02,1 46:35,9 1:40:38.10
32. 30 Carla Mclaughlin f Female 51+ 8 55:05,1 46:58,6 1:42:03.77
33. 16 Federico Grant m Male 51+ 6 57:02,5 45:16,8 1:42:19.39
34. 36 Adelina Reyes f Female 51+ 9 55:41,8 47:52,6 1:43:34.46
35. 37 Magdell Burke f Female 31-40 3 56:18,9 48:06,5 1:44:25.55
36. 39 Juvianne Clemente f Female 21-30 2 54:45,5 50:31,0 1:45:16.64
37. 33 Allison Woods f Female 13-20 1 56:40,9 49:34,4 1:46:15.44
38. 29 Cira Olmo f Female 41-50 7 57:02,7 51:54,3 1:48:57.11
39. 32 Sheila Woods f Female 51+ 10 59:40,7 55:06,4 1:54:47.24
40. 35 Ronata Bridgefort w Female 51+ 11 64:43,4 53:19,9 1:58:03.42
41. 17 Unknown m   1 67:25,7 53:41,4 2:01:07.21
42. 45 Neville Henry m Male 41-50 9 67:24,9 55:17,9 2:02:42.87
43. 34 Claudette Robinson f Female 51+ 12 67:26,3 55:16,6 2:02:43.04
Kiddies Race 1
Place Bib Name m/f Time
1. 62 Omari Marsh m 04:31.95
2. 59 Unknown   04:32.73
3. 63 Kevin Mclean m 04:45.97
4. 55 Celicia Ewart f 04:46.73
5. 58 Henry Kenardenio m 04:47.46
6. 57 Chelsie Amari f 04:48.49
7. 66 Unknown   05:33.77
8. 60 Unknown   06:04.05
9. 68 Unknown   08:24.06
Kiddies Race 2
1. 65 Kylen Mclean m 13:16.91
2. 53 Joseph Smith m 13:23.03
3. 64 Roger Alex m 14:51.07
4. 54 Hartwel Mcfien m 16:23.41
5. 52 David Smith m 16:24.70
Kiddies Race 3
1. 69 Unknown   15:56.33
2. 56 Unknown   16:05.87
3. 61 Kacia Marsh f 16:19.83
4. 67 Unknown   18:53.83

Event Details


Nov 18, 2018

0630 hrs

10km

Walkers Road

Road

Road Race

Location - Walkers Road


Address:
  • Walkers Road
  • George Town
  • Cayman Islands